Efektywny odpoczynek Twojego psa


Ciekawostki / wtorek, Październik 3rd, 2017

Efektywny odpoczynek Twojego psa

Czy wiesz, że przybranie odpowiedniej pozycji przez psa odgrywa ważną rolę  w czasie snu i wpływa na efektywny odpoczynek Twojego psa? Gdzie najchętniej śpi Twój pupil? Na łóżku, w klatce, na kafelkach czy ma swoje legowisko? Nasza Sara najczęściej kładzie się na podłodze. Leży wyciągnięta na boku i często przeżywa swoje psie sny. Latem wybiera kafelki w kuchni i tam się schładza. W nocy śpi na łóżku w nogach a nad ranem wciska się pod kołdrę. Doris bez względu na porę roku najchętniej zasypia w łóżku. W nocy przytula się jak dziecko. W ciągu dnia kładzie się w klatce kennelowej, w której ma położoną swoją kołderkę.

A czy wiesz, że sen psa podobnie jak człowieka składa się z kilku faz? Najważniejsze z nich to:

  • zasypianie,
  • faza NREM,
  • faza REM,

Zasypianie nie wymaga specjalnego wyjaśnienia. Chociaż warto nadmienić, aby nie kłaść legowiska w miejscu przechodnim. Pies będzie w takim miejscu zwracać uwagę na otoczenia zamiast w spokoju odpoczywać.

Faza NREM – (Non-rapid eye movement) – to faza, która charakteryzująca się wolnymi ruchami gałek ocznych, jest to tzw. sen głęboki. W tej fazie następuje głęboki wypoczynek. Faza ta pojawia się szybko po zaśnięciu i trwa ok. godziny.

Faza REM jest specjalnym stadium snu. Występują w niej szybkie ruchy gałek ocznych – (ang. Rapid Eye Movement). Aby wejść w fazę snu REM, pies musi rozciągnąć ciało płasko na podłodze. Można wtedy zauważyć u swojego psa poruszające się łapki, warknięcia, popiskiwania. Naukowcy uważają, że pies przeżywa to z czym zetknął się w ciągu dnia. Jeśli jego sen jest przyjemny nie przeszkadzajmy mu w nim. Jeśli śnią mu się złe rzeczy można go delikatnie wybudzić.

W osiągnięciu fazy Rem może psu przeszkodzić nieodpowiednie posłanie. Ważne jest aby zapewnić swojemu psu wygodne legowisko, na którym będzie miał możliwość wyciągnięcia się na boku. Moje dziewczyny śpią tam gdzie jestem ja. W pracowni nie mam rozłożonego legowiska, dlatego Sara najczęściej kładzie się płasko na podłodze. Doris znajduje sobie zawsze jakiś kawałek materiału albo leżące ciuchy 😉 O dobraniu odpowiedniego legowiska napiszę jednak osobny artykuł. Obserwujcie!

 

pies w łóżku

Pozdrawiam Was serdecznie!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *