Agresywny pies na smyczy


Ciekawostki / czwartek, Październik 5th, 2017

Na co dzień spokojny, przyjazny pies, prowadzony na smyczy może zachowywać się agresywnie. Agresywny pies na smyczy jest wtedy gdy na drodze pojawia się inne zwierzę lub człowiek… Problem ten znany jest wielu behawiorystom w Polsce jako agresja smyczowa. Za granicą mówi się o leash rectivity czyli o reaktywności smyczowej. Oba terminy są poprawne i są konsekwencją nieprawidłowej socjalizacji naszego milusińskiego. Najczęściej wynikają z prozaicznych błędów właściciela.

Dlaczego tak się dzieje?

  • Smycz jest przedłużeniem przewodnika – co powoduje, że prowadzony pies czuje się pewniej bo wie, że za plecami ma pełne wsparcie,
  • Nasz pupil prowadzony na smyczy nie może ominąć potencjalnego zagrożenia przez co musi się z nim skonfrontować. W sytuacji face to face – zwierze w stosunku do obcych ludzi przyjmuje postawę obronną,
  • Pies prowadzony na smyczy doskonale wyczuwa nerwowe ruchy człowieka, przez co każde choćby lekkie szarpnięcie wprowadza napięcie i daje przyzwolenie do konfrontacji!

Należy kontrolować agresję swojego pupila. Pies powinen być socjalizowany od szczeniaka. Częsty kontakt z ludźmi i innymi psami ograniczy agresywne zachowanie naszego podopiecznego. Jeśli chcesz oduczyć swojego czworonoga agresji podczas spacerów to powinieneś:

Jak sobie mogę z tym poradzić?

  • Pozwól swojemu pupilowi obwąchiwać się z innymi napotkanymi psami na luźnej smyczy,
  • Przewiduj zagrożenie – jeśli obawiasz się innego psa zmień trasę i zawróć. Pozwól mu przejść obok,
  • Odciągnij swojego psa na bok i zajmij go czymś: patyk, węszenie, smakołyk… a nawet zaśpiewana piosenka przez właściciela będzie dla niego bardziej atrakcyjna! 🙂
  • Kiedy jest już za późno i nie możesz zapanować nad sytuacją to po prostu puść smycz (w ten sposób odmawiasz swojemu psu wsparcia). Cofnij się o kilka kroków do tyłu – Twój pies powinen do Ciebie wrócić.

Najprostszym ćwiczeniem na wyeliminowanie agresji na smyczy jest spuszczanie psa luzem. Nasz podopieczny jak tylko poczuje, że został sam w konfrontacji szybko straci pewność siebie i zawróci do właściciela. Zwróć tylko uwagę na otoczenie, czy nie ma w pobliżu przejeżdzających samochodów ani innych ludzi.

Nasze dziewczyny często biegają luzem na polu. Spotykają po drodze innych właścicieli z psami. Pozwalamy im się obwąchiwać i za pozwoleniem właścicieli dopuszczamy do zabawy. W ten sposób nasze psy socjalizują się przy każdym spotkaniu i obcują z innymi ludźmi oraz czworonogami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *